Umudunuz Hayal mi Yoksa Gerçek mi?
Image

Umudunuz Hayal mi Yoksa Gerçek mi?


Bizim sektörümüzün en kıymetli kelimesi; UMUT!!! Bir gün keşfedilme umudu, bir gün star olma umudu, bir gün çok para kazanma umudu, bir gün……….. umudu, bir gün……….. umudu diye uzar gider bu umut yolculuğu… Artık oyunculuk gençler için en cazip meslek, kimse ne doktor ne mühendis ne öğretmen olmak istemiyor. Gençler kısa yoldan şöhret olmak ve çok para kazanmak istiyor, bunun içinde oyuncu olmayı tercih ediyor ve oyunculuğunda pek kolay bir meslek olduğunu düşünüyor. Yanlışlar da işte tam bu noktada başlıyor. Her gün onlarca mail alıyorum, ’benim neyim eksik, beni de keşfedin’’ diye…

Oyunculuk yanlış tanımlamaların gölgesinde kalmış olabilir ama unutulmaması gereken önemli bir durum var ki ‘’Oyunculuk’’ bir meslek. Tıpkı doktor, avukat ve benzeri meslek sahibi olmak gibi oyunculuk mezunu arkadaşlar yıllarını veriyorlar oyuncu olabilmek için. Diyeceksiniz ki eğitim şart mı? Diyeceğim ki eğitim şart! Ama eğitim alıp yeteneği olmayan insanlar için yapılabilecek bir şey yokken, eğitim almadan sektöre imza atan nice değerli sanatçımız elbette var. Tavuk civcivden, civciv tavuktan misali biraz karışık ama oyunculuk sansasyonel haberlerle, medyatik olmak, magazin basınına malzeme olmak hiç değil; bu konu net anlaşılması gereken bir gerçek! Yeni yüzlere tabi ki ihtiyaç var ve yapımcılarda artık gençlere fırsat vermeye başladı. Peki yoldan geçen herkes oyuncu olabilir mi, bir oyuncuda olması gereken özellikler nelerdir, oyuncu olmak için çok güzel yada yakışıklı olmak yeterli mi, menajer kimdir, ajansların sorumlulukları nelerdir?

Bir güzellik yarışmasında derece aldınız ve yapımcılar kapınız da, pembeniz daha pembe yeşiliniz daha yeşil… Menajerler peşinizde ve büyülü dünyanın kapıları size açıldı. İşte var olmak ile yok olmak denen gizemli yolculuğa açılan kapı o kapı, ya batarsınız ya çıkarsınız. Herkes Kıvanç Tatlıtuğ ya da Çağatay Ulusoy kadar şanslı mıydı sizce, elbette hayır. Kimler kimler yıkılan hayalleriyle birlikte hayatı ve umutlarını gömdü içine. Kıvanç çok çalıştı ve Çağatay halen çok çalışıyor… Şimdi yakaladıkları şansı kalıcı olarak devam ettirebilmeleri gerekiyor. Yeteneğin peşi sıra iş ahlakı geliyor. Bu sektörde var olmanız, kariyerinizi doğru yöneten kişilerle ve doğru ekip çalışması ile mümkün olabilir ancak. Kendisine mal ettiği başarının sarhoşu olan oyuncu yada star kendi başına yok olmaya mahkumdur.

Oyunculuk yetenek, özveri, sabır, emek, eğitim, birikim ister. Kimse oyunculuğun ucuz ve kolay bir meslek olduğunu düşünmesin. Bu mesleğin büyüsüne kapılmamak mümkün değil elbette. Magazinde izlediğiniz o muhteşem hayatlar yok, onlar azınlık grup. Ekmeğini oyunculuktan kazanıp, evini zor geçindiren insanlar var, bu tarafını da görmeniz gerekiyor. ’Ben bugün ameliyata gireceğim kendime güveniyorum’’ nasıl diyemezseniz, oyunculukta da bu kadar iddialı olamazsınız. Star sanıldığı gibi bir projede başrol oynamakla olunmuyor, devamlı bir dizide oynayarak ancak popüler olunuyor. Bu işin bir ekip çalışması olduğunu algılayamayan oyuncu adayı, başarılarını kendisine mal edip dünyanın merkezinin kendisi olduğunu sanıyor ya da başarısızlıklarınızı menajerinize- ajansınıza mal ederek kendini yeni menajerlerin kucağına atıp kendini aklıyor.

Aydınlığı görebilmeniz için karanlığın ne olduğunu da bilmeniz gerekiyor. Her zaman söylüyorum ve söylemeye devam edeceğim, iğnenin ucundaki balon olmayın. Her ne olacaksanız olun ama hevesle değil inançla olun. Şimdi kalem kâğıdı alın elinize, sessiz bir köşeye geçin ve 20 dakika elinizi hiç kaldırmadan, ’ben ne istiyorum ve ne için yaşıyorum’’ sorularının cevabını yazın. İnanın okuduğunuzda umudunuzun hayal mi yoksa gerçek mi olduğunu görecek…