EN BÜYÜK İLHAMIM MÜZİK
Image

EN BÜYÜK İLHAMIM MÜZİK


Aldığı önemli eğitimlerin ardından çeşitli reklam filmlerinde yer alarak sektöre giriş yapan Esma Soysal, akabinde pek çok yapımda izleyiciyle buluştu. Özellikle sosyal medyada çok sevilen ve beğenilerek izlenen genç oyuncu sayfalarımıza konuk oldu.

 1. Yıl sonuna doğru yaklaşırken, şu ana kadar nasıl bir yıl oldu senin için 2020?

2020 yılı bence dünya üzerinde yaşayan hiçbir canlı için iyi bir yıl olmadı. Bu yıl çokça doğal afetlere şahit olduk. Bu nedenle çok kayıplarımız oldu ama ümitsizliğe kapılmamak gerek. Bu yaşanan felaketler bizi kendimize getirdi. Az ve öz olmanın her şeyden daha değerli olduğunu gördük. Çok zor bir yılı geride bırakıyoruz. Umutlarımız her zaman olsun. Yeni yıl umarım hepimiz için yaşamaya doyamayacağımız bir yıl olur.

 1. İçinden geçtiğimiz bu pandemi süreciyle birlikte hayatında majör değişiklikler oldu mu?

Bu yıl hayatımı, yaşantımı, görüşlerimi, bakış açımı, doğrularımı, yanlışlarımı tekrar gözden geçirmemi sağladı 2020. Herkes gibi benim de hayatımda dönüşümler, değişimler gerçekleşti. Doğru bildiklerimin yanlış, yanlış bildiklerimin doğru olduğunu gördüm. Olması gerekeni çok aşmışız… Fazla teferruata gerek yok. Basit yaşamakla karıştırılmasın bu söylediklerim. Elbette hepimizin büyük acıları, büyük aşkları, büyük hayalleri, umutları vs. olmalı ki hayata karşı çabalamak için sebeplerimiz olsun. Ama fazlası hırs ve egoya döner. İşte burada insanoğlu insan olmaktan çıkar. Yani anlayamadığımız şekilde zaman çok hızlı ilerliyor. Olmadıysa vardır bir hayır deyip geçmek en yararlısı bizler için. Boşa harcanan zaman bizim geri gelmez kaybımızdır. Hayatımın her alanında az ve öze yoğunlaşıp sadeleşmeye çalışıyorum.

 1. Zaman zaman kaybettiğimiz motivasyonu yakalamak ve harekete geçmek için bir şeylerden ilham alıyoruz. Sana bu dönemlerde en iyi gelen ne oldu?

Benim hayatımın her alanında müzik var. Hangi duygu içerisinde olursam olayım bir müzikle her şeyi unutabilirim. En büyük ilhamım müzik...

 1. Pandemi süreci hepimizin hayatını değiştirdi. Karantina günlerinden en çok ne öğrendin?

Karantinada aslında hiç lezzetli yemek yapamadığımı öğrendim. (gülüyor) Kendimi bu alanda epey geliştirdiğimi söyleyebilirim.

 1. Biraz eskilere gitsek hikayen nasıl başlıyor?

Benim hikayelerim hep sonla başlamış, başlangıçta bitmiştir. Çok şahane bir çocukluk geçirmedim doğrusu. Çok sosyal değildim, içine kapanıktım. İnsanlara daha çok inanır, sorgusuz sualsiz hemen severdim onları. Hala da öyle aslında. Ama geçen zaman, bana insanların bambaşka bir yüzünü gösterdi. Sahip olduğumu sandıklarımın birer birer gitmeye başladığı an benim Esma Soysal olma yolculuğumun başladığı andır. Bu yaşıma kadar hep kendimleydim, kendim güldüm, kendim ağladım, kendim karar verdim. Hep tek başınalık. Bu aslında benim açımdan iyi bir durum. Erken olgunlaşmak, birçok tecrübeye daha erken sahip olmak demek benim için. Nitekim de öyle oldu. Acısıyla tatlısıyla birçok tecrübem var. Sahip olduğum en değerli şey, benim her şeye rağmen gülümsemem.

 1. Oyuncu olmak çocukluk hayalin miydi?

Çocukluğumda oyuncu olma hayali kurmadım. Bambaşka kurduğum hayaller vardı; doktor olmak gibi. Her şey lisede tiyatro kulübüne girmemle başladı. Başka karakterleri canlandırmanın ruhuma iyi geldiğini farkettim. Kendi hayatımı unutup başka hayatlara dokunmak bana büyüleyici geliyor. Aynı anda 2 insana tekabül etmek. Bana iyi gelen ne varsa bırakmamaya niyetliyim. Oyunculuğa başladığım andan itibaren iyikilerim çoğaldı ve devam da ediyor.

 1. Savaşçı dizisinde rol alıyorsun. Bir süredir çekimlere ara verilmişti. Tekrar ne zaman başlayacaksınız?

En kısa zamanda diye ümit ediyorum.

 

 1. Dizide Başak Astsubay karakterine hayat veriyorsun, biraz karakterden bahseder misin?

Başak astsubay tam bir Türk askerî kadını. Vatanı uğruna tek bir saniye düşünmeden her şeyinden vazgeçebilecek biri. Askeri üniforma onun için her şey demek. Harekat merkezinin muhtarı diyebiliriz aslında. Çok duygusal ama bu tarafını dışa yansıtmayan ne olursa olsun güçlü görünmeye çalışıyor. Duygusallık konusunda en çok benziyoruz birbirimize.

 1. En çok hangi sahnenin çekimlerinde zorlandın?

Hiçbir dizi, film, reklam projesinde zorlandığımı hatırlamıyorum. Severek, zevkle yapıyorum işimi. Severek yaptığınız işin size hayallerinizi gerçekleştirecek kadar para kazandırması, aynı zamanda yine hayallerinizi gerçekleştirmek için zaman kazandırması kaçınılmaz durumdur.

 1. En çok nasıl bir karaktere hayat vermek istersin?

Oyunculuğa devam ettiğim sürece birbirinden farklı karakterlere hayat vermek isterim. Bu konuda fazlasıyla esneğim ama sıra dışı, klişe olmayanları daha çok tercih ederim. Hele ki işin içinde yöresellik varsa tadından yenmez.

 1. Peki kırmızı çizgilerin var mı? Asla oynamam, yapmam dediğin...

Asla yok, olmaz da.

 1. Oyunculuğun yanı sıra piyano ve şan dersleri de alıyorsun. Albüm çıkarmayı düşünüyor musun?

12- Öyle bir düşüncem yok. Tek bir alanda kendimi donanımlı bir şekilde ilerletmek olmazsa olmazım. Oyunculuk mesleğini kendimce ne kadar zenginleştirirsem benim kazancımdır. Hobi edinmek yeni bir şeyler öğrenmek benim en büyük zenginliğim. Ama bir projede şarkı söylemeyi çok isterim.

 1. Modern estetik algısı ve günümüzdeki güzellik ölçüleri hakkında neler düşünüyorsun?

Doğal olmayan algıdır biz kadınlara dayatılan güzellik ölçüleri. Sen kendini güzel hissediyorsan kendinle mutluysan barışıksan senden güzeli yoktur. Ayrıca güzellik ölçütü görecelidir. Kime göre neye göre... Bizleri sadece fiziksel görünüm üzerine iten bu toplumsal baskıyı çok doğru bulmamakla birlikte kınıyorum.

 1. Tamamen kendine ayırdığın bir bakım gününde neler yaparsın?

Bakımdan ziyade en çok beslenmeme dikkat ediyorum. Yeterli miktarda gerekli besinleri, vitaminleri ve mineralleri aldığınızda bu zaten içinize de dışınıza da yansıyor.

 1. Peki modayı takip eder misin ve tarzını nasıl tanımlarsın?

Özellikle belirlediğim bir tarzım yok. Modayı takip de etmiyorum. Kendimi nasıl güzel hissediyorsam öyle giyinmeyi tercih ediyorum.

 1. Sporla aran nasıl?

Sporsuz ve müziksiz bir hayat düşünemiyorum. Uzak Doğu sporlarına oldukça ilgim var. Kung fu ve boks yapıyorum. Haftanın üç günü muhakkak 10 km koşarım.

 1. Sosyal medyayı aktif kullanıyor musun?

Kullanıyorum ama çok aktif olduğumu söyleyemem. Vaktimi daha çok kendimi geliştirecek şeylere ayırmayı tercih ediyorum.

 1. Zaman zaman olumsuz yorumlarla karşılaşıyor musun? Öyle zamanlarda bu, psikolojine nasıl yansıyor?

Kötü yorumlara hiç denk gelmedim. Sanal bir ortamda gerçek bir profil olup olmadığını bile bilmediğim kişilerin kötü yorumlarını ciddiye alıp modumu düşürmem.

 1. Sohbetimizin sonuna doğru yaklaşırken biraz da ikili ilişkilerden bahsedelim:) Hayatında özel biri var mı?

Hayatımdaki herkesin benim için özel bir yeri var.

 1. İdeal ilişki tanımın nedir peki?

İki kişi birbirini sevip sayıyorsa, birbirlerine güvenleri ve sadakatleri varsa ve en önemlisi birbirlerini oldukları gibi kabul ediyorlarsa ideal ilişki kesinlikle budur.

 1. Yakın ya da uzak vadeli yeni hedeflerin var mı?

İşimin en iyilerinden biri olmak en büyük hayalim. Bu sebeple çalışmaya araştırmaya, okumaya ve kendimi işimle ilgili konularda donanımlı hale getirmek için çalışmaya devam ediyorum.

Röportaj: Zişan Seçkin / Magazin İzmir

Fotoğraflar: Ece Oğultürk