AYRIMCILIK VE EŞİTSİZLİK KIRMIZI ÇİZGİM
Image

AYRIMCILIK VE EŞİTSİZLİK KIRMIZI ÇİZGİM


Gazeteci Behlül Aydın’ın Hürriyet Gazetesi Kelebek ekinde her hafta ünlü isimleri ağırladığı “Bunları Biliyor muydunuz?” köşesinin bugünkü konuğu İpek Arkan…

*İpek Arkan, ergenlik çağında evrim geçirenlerdenmiş. Bebeklik fotoğraflarını görenler onu erkek sanıyormuş.

* Resim yeteneği çocukluğunda fark edilmiş. 8 yaşındayken arkadaşları çizdiği resimleri onun yaptığına inanmayınca onlarla kavga edip, yanlarında çizim yapmaya başlamış.

*Marmara Üniversitesi Resim Öğretmenliği bölümü mezunuymuş.

*Zeytinyağını çok sevmesine rağmen anaokulunda öğretmeninin zorlaması sebebiyle hala zeytin yiyemiyormuş.

*Çocukken boyu çok uzun olduğu için defalarca basketbol eğitimi teklifleri almış. Fenerbahçe ve DSİ'nin bünyesinde ücretsiz eğitim görmüş. Fakat dalağı çok çabuk şiştiği için koşamadığından ve basketbolu bırakmak zorunda kalmış. Bırakmasaymış sporcu kızlara özel bir liseye başlayacakmış ve belki de hayatı bambaşka bir yol alacakmış.

*Öğrenciyken özellikle lise ve üniversite yıllarında aşırı çalışkan bir öğrenciymiş ve hak kavramı konusunda çok hassasmış. Kopya çeken öğrencilerle bu sebepten pek çok kez kavga etmiş.

*Çocukken hiperaktivitesi yüzünden doktora gitmiş ve bu yüzden yoğun olarak spor ve sanata yönelmiş.

*8-9 yaşlarındayken senaryosunu yazdığı metinleri arkadaşlarına dağıtıp ezberletirmiş, kamerasıyla onları ve kendisini senaryoya uygun çeker,  kurgusunu da yaparak kısa filmler yönetirmiş.

*İpek Arkan’ın en hassas noktalarından biri ise ayrımcılık ve eşitsizlikmiş. Özellikle yanında bir kadına eşit davranılmadığında ya da bir kadın haksızlığa uğradığında asla kayıtsız kalamazmış.